POWRÓT
     2016-11-28 00:00:00

Ustawa wprowadzająca kontrolę PiS nad Trybunałem.


Wszystko wskazuje na to, że PiS przedstawił wczoraj ostateczny ustawowy scenariusz demontażu ochrony polskiej Konstytucji – mówiła na piątkowej konferencji prasowej posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Dzień, w którym opublikowana zostanie tzw. ustawa wprowadzająca będzie ostatnim dniem rzeczywistego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Potem Trybunał stanie się kolejną zabawką w rękach Prezesa PiS.

PiS celowo zastosował wybieg z ustawą wprowadzającą. Służy ona wyłącznie temu, aby obecny Trybunał nie mógł zbadać konstytucyjności trzech ustaw, regulujących prace Trybunału, które aktualnie są w Sejmie. Dlatego też ustawy wprowadzającej nie zaprezentowano razem z poprzednimi, tylko wczoraj, w ostatniej chwili.

Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz ustawa wprowadzająca kontrolę PiS nad Trybunałem zostanie prawdopodobnie ogłoszona na dzień lub kilka dni przed ustąpieniem z funkcji prezesa przez prof. Rzeplińskiego, tak żeby pracami Trybunału mogła pokierować nominatka PiS - Pani Przyłębska.

Co taka sytuacja oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że ciężar ochrony Konstytucji przesunie się na sędziów sądów powszechnych. A to prawdopodobnie oznacza, że to właśnie sędziowie sądów powszechnych niedługo znajdą się pod ogromną presją rządzącego PiS. Możemy spodziewać się ustaw i pomysłów, które de facto będą dążyły do podporządkowania sądów powszechnych obecnemu rządowi.

Zapisy ustawy wprowadzającej kontrolę PiS nad Trybunałem i dwóch ustaw szczegółowych, które ona wdraża, są niezgodne z Konstytucją.

Należy podkreślić, że większość przepisów wprowadzających kontrolę PiS nad Trybunałem wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu ustawy wprowadzającej. Dotyczy to m.in. włączenia dublerów wybranych przez PiS w skład Trybunału – podsumowała Gasiuk-Pihowicz.


/fot.arch.redakcji//nowoczesna.org/

ODWIEDŹ PROFILE: Ryszard Petru


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION